
A nemzetközi operavilág egyik legígéretesebb szopránja, Chiara Isotton főszereplésével látható 2025. április 26. és május 9. között öt alkalommal Puccini A Nyugat lánya című alkotása a Magyar Állami Operaházban. A ritkán látható előadás további főbb szerepeit kettős szereposztásban Nyári Zoltán és Gaston Rivero, valamint Alexandru Agache és Szegedi Csaba éneklik, az OPERA együtteseit Pier Giorgio Morandi dirigálja.
Chiara Isotton közvetlenül a milánói Scalából érkezett Budapestre a próbafolyamatokra, ahol nemrég Puccini egy másik híres hősnőjét, Toscát alakította, akinek szerepében az év elején a londoni Királyi Operában is debütált. A velencei Benedetto Marcello Konzervatóriuma és a milánói Scala Akadémia egykori növendéke az elmúlt évtizedben bemutatkozott már a New York-i Metropolitan, a két nagy berlini operaház és a moszkvai Bolsoj színpadain is.
Minnie, a kocsmáros Puccini legerősebb, legönállóbb női karaktere, megformálása rendkívüli felkészültséget igényel, amiben a fiatal olasz szopránnak elismert művészek lesznek partnerei. A történet szerelmi háromszögében a titokzatos Dick Johnsont – akinek Ch'ella mi creda kezdetű áriája a gálakoncertek népszerű tenoráriája is – a rangos német dalszínházakban fellépő, a szerepben viszont most debütáló Nyári Zoltán, valamint a Párizsban, Berlinben és Veronában is nevezet szerzett Gaston Rivero alakítja. A törvény szigorát képviselő Jack Rance seriff szerepében a több mint négy évtizedes pályája alatt a világ vezető operaházait bejáró Alexandru Agache és az OPERA kétszeres kamaraművésze, Szegedi Csaba váltja egymást.
A 17 szólistát, 76 fős zenekart és 32 fős férfikart (karigazgató: Csiki Gábor) megmozgató produkciót az olasz repertoár kiváló ismerője, Pier Giorgio Morandi dirigálja, akinek pálya ugyancsak a milanói Scalából indult, az elmúlt közel negyven évben a világ szinte minden vezető operaházában vezénylet, és a Magyar Állami Operaházban is több mint három évtizede rendszeresen visszatér.
A Nyugat lánya a ritkábban látható Puccini-operák közé tartozik, pedig a szerző zeneileg legizgalmasabb, legmodernebb operájának tekinthető, ami filmszerűen festi meg az aranyásók rideg, erőszakos, mégis a romantikának is teret biztosító közegét, hatásai pedig Andrew Lloyd Webber Az operaház fantomjában is fellelhetők. Az Európa-szerte elismert rendező, Vasily Barkhatov 2018-as színrevitelében a vadnyugati történetet napjainkban is mindenki számára könnyen érthető, átérezhető és befogadható környezetben foglalta. Rendezése Puccini művének mély átérzéséről tanúskodik, ami csak fokozza a zenében is jelenlévő mély érzelmeket, lelki vívódásokat és drámaiságot.
A 2025. április 26-án, május 2-án, 4-én, 7-én és 9-én látható előadás kivételes művészi erőkkel és világszínvonalú énekesgárdával ígér különleges élményt a hazai és külföldi közönség számára egyaránt.
Fotó: John Romano