
Benjamin Britten interaktív meseoperája, A kis kéményseprő Szvétek László, Meláth Andrea, Zemlényi Eszter, valamint az OPERA Gyermekkarának tagjai előadásában látható 2024. április 26-tól a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyházában. Az MVM Pikoló Programjában látható, kisiskolás kortól ajánlott előadás karmestere Hajzer Nikolett, a darabot Novák János koncepciója nyomán Toronykőy Attila rendezi.
Mi történik, ha egy opera nemcsak gyerekekről szól, hanem gyerekek írják és is adják elő – miközben a közönséget is bevonják? A kiemelkedő 20. századi angol zeneszerző, Benjamin Britten A kis kéményseprő című műve épp ilyen: különleges gyermekopera, amely valódi közösségi színházi élményt nyújt. A történet szerint egy csapat gyerek egy régi újságcikk hatására operát ír Samről, a kisfiúról, akit apja pénzért eladott egy kegyetlen kéményseprőmesternek. Sam egy reggel beszorul egy kéménybe, a házban lakó gyerekek pedig összefognak, hogy megmentsék, ehhez azonban a közönség soraiban ülők segítségére is szükségük lesz.
A kis kéményseprő miközben játékos formában idézi fel a szabadító operák évszázados tematikáját, egyben felhívja a figyelmet a gyermeki kiszolgáltatottságra is, ami felett a bátorság, a furfang és az összefogás erejével az együttérző – és együtt éneklő – gyerekek diadalmaskodnak az előadásban. A kisiskolás kortól ajánlott produkció rendezői koncepcióját Novák János jegyzi, aki a mesében a gyermekek és felnőttek közti különbséget óriás bábok segítségével túlozta el és figurázta ki, amihez a napjainkat és a 19. századot is megidéző igényesen kidolgozott látványvilágot Matyi Ágota tervezte meg. A darabot Toronykőy Attila viszi színre, akinek nevéhez az OPERA számos nagy sikerű, mesés előadása fűződik már, miközben a gyermekkarral a Parázsfuvolácska vagy az ugyancsak az évadban bemutatott Magyar karácsony alkalmával is dolgozott együtt.
Az OPERA 2025/26-os Angol100 tematikus évadába illeszkedő darab gyerek főszerepeit Tanka Dániel (Sam) és Forrai Anna Zsófia (Juliet) alakítják, akik három, illetve hat éve tagjai a gyermekkarnak, és szólista kvalitásaiknak a kezdetektől jelét adták. Ugyancsak szólista szerepben lép színpadra a gyermekkarból Borsos Dániel, Czepek Hanna, Gábor Luca, Göblyös Vince, Tanka Natália, valamint a felnőtt szólamot éneklő Ababe-Ayele Rafael, míg a felnőtt szerepeket Szvétek László, Meláth Andrea és Zemlényi Eszter formálja meg. A 11 szólista, 18 gyermekkari tag, valamint egy vonósnégyes, zongora négykezes és ütőhangszerek közreműködésével megvalósuló előadások karmestere Hajzer Nikolett, az OPERA Gyermekkarának vezetője.
A 2025. április 26-én délelőtt 11 órakor látható premiert követően A kis kéményseprő április 27-én, május 4-én és 18-án lesz látható az évadban az OPERA Eiffel Műhelyházában. Ezzel a produkcióval tovább bővül az intézmény legújabb jásztóhelyének családokat és gyerekeket megszólító változatos programkínálata.
A kis kéményseprőt először 1949-ben mutatták be az angliai Aldeburgh Fesztiválon, amit Benjamin Britten és a szövegíró Eric Crozier egy évvel korábban közösen alapított a zeneszerző otthonául szolgáló tengerparti kisvárosban. Az eredetileg Játsszunk operát! címmel színre vitt darabot Britten amatőr előadók közreműködésével, iskolai környezetben is bemutatható műnek szánta, hogy ezáltal is népszerűsítse az opera műfaját. Magyarországon a darabot először 1956-ban mutatták be Gyerekek, játsszunk operát! címmel a budapesti Bartók teremben (ma: Pesti Színház) a neves zenepedagógus, Lukin László szervezésében, amit számos félamatőr és professzionális előadás követett országszerte. A Magyar Állami Operaház először 2009-ben tűzte műsorra a művet Bata Rita rendezésében, Bartal László és Köteles Géza vezényletével. A darab 14 év után tér vissza a Dalszínház műsorára, tovább bővítve a gyermekkar a saját korosztályát megszólító, önálló produkciókból álló repertoárját, ami a fialat előadói gárda felkészültségének és sokoldalúságának újabb ékes bizonyítéka.